S čiernymi odpadovými skládkami bojuje aj Nový Tekov

Napísal: Michal. Posted in Kalendár akcií

Čierne skládky sú problémom, s ktorým bojuje celé Slovensko. Nelegálne hromadenie odpadu na skrytých verejných priestranstvách nielen negatívne pôsobí, ale väčšinou nie je možné nájsť ani vinníka. Okrem toho, väčšie skládky môžu byť hrozbou aj pre naše zdravie. Občianske združenia a iniciatívy však pravidelne informujú a svojím pozitívnym príkladom prispievajú k lepším a čistejším zajtrajškom.

V časoch pandemického zákazu vychádzania trávia mnohí z nás v prírode viac času než kedykoľvek predtým. Vo voľnej prírode bežne nachádzame pneumatiky, staré oblečenie, nábytok, plasty a ďalší odpad, s ktorým obyvatelia zrejme nevedia správne naložiť. Pred pár týždňami nás však na viničnej ceste prekvapil odpad v podobe starého mäsa. Nechceme nikoho kritizovať v otázke spôsobu života. Nedá nám však nekritizovať spôsob ako sa tohto odpadu zbavil.

Ďalšia hromadnú skládku odpadu sme našli priamo vo viniciach. V otázke znečistenia verejných priestorov odpadkami patríme stále k tým lepším krajinám. Máme stále dostatok pitnej vody a po ceste do prírody sa nemusíme brodiť odpadkami. Prečo si to kazíme? Je pre nás naozaj jednoduchšie odpad naložiť, odviesť ďaleko od nášho príbytku a znečisťovať prostredie?

Chceli by sme vyzvať nielen obyvateľov Nového Tekova, ale všetkých ku komu sa tieto informácie dostanú, aby sa zamysleli nad tým, či je zakladanie čiernych skládok jediným spôsobom, ako sa zbaviť odpadu. Vyzývame k zodpovednosti, aby sme dospelým ľuďom nemuseli pripomínať to, čo sa učia už deti v škôlke, že odpadky patria do koša a nie na zem. Všetkým aktívnym členom OZ Hroneka ďakujeme, že svoj čas strávený v prírode využívajú efektívne a na čierne skládky nielen upozorňujú, ale ich aj odstraňujú.

SE   logo njk program-mladez-v-akcii novy-tekov juventa 

Nadacia EPH  tekovska ekologicka

"Čistota a poriadok sú
u nás na prvom mieste"